Kamuda E-İhale Uygulamaları

E-ihale isteklilerin ihalenin yapılacağı il ve kuruma gitmeden elektronik imzaları ile teklif verebilecekleri bir yöntemdir. Özellikle pandemi ile beraber birçok kamu kuruluşu e-ihale yöntemini kullanmaya başlamıştır. Kamu İhale Kurumu (KİK) istatistiklerine göre bugüne kadar 2644 idare 52492 e-ihale yapmış ve bu ihalelerden yaklaşık maliyete göre 2 milyar TL tasarruf sağlanmıştır.

Elektronik ihale uygulamasının etkinliğinin artırılması hedefi doğrultusunda, yaklaşık maliyeti 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 8’inci maddesinde mal ve hizmet alımları için öngörülen eşik değerin dört katına eşit veya bu değerin altında olan ve açık ihale usulü ile yapılan mal ve hizmet alımı ihalelerinin getirilen yeni sistem çerçevesinde gerçekleştirilebilmesi sağlanmıştır.

Aşağıdaki linkten açık ihalelerde e-ihaleye katılmak için kullanma kılavuzunu indirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten de pazarlık usulü (21F) e-ihale kullanma kılavuzuna erilebilirsiniz.

Bir diğer e-ihale uygulaması ise Ticaret Bakanlığının e-ihale uygulamasıdır. Ekap uygulaması ile birbiri ile sık sık karıştırılan uygulama Gümrüklerde kalan araç ve eşyaları isteklilerin internet üzerinden kolayca satın almasına olanak sağlar. 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelen eşyanın satışlarının elektronik ortama taşınarak satışlara katılan kişi sayısı ile rekabetin daha da arttırılması ve bu suretle tasfiyelik eşyadan elde edilen gelirlerin artırılması amaçlanmaktadır.

Bu ihalelere katılmak için şirket sahibi olmaya gerek yoktur. 18 yaşını doldurmuş, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve kanuni ikametgahı bulunan herkes ihalelere katılabilir.

Aşağıda bu hizmetin internet linkini bulabilirsiniz.

https://www.eihale.gov.tr

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

İhaleleri Kolayca Takip Etmek İster Misiniz?

İhtiyacınız uygun İhalePro paketlerinden birini satın alarak, her gün yayınlanan yüzlerce ihale ve doğrudan temin ilanlarına kolayca ulaşın.
Daha ayrıntılı analizler ve istihbarat bilgilerine erişebileceğiniz Pro paketi için bizi arayın.